Професор Луїджі Паскалі з Йоркського університету пов’язав економічне відставання окремих регіонів Європи з вигнанням з них єврейських громад.
Дослідження Паскалі опубліковані в журналі The Review of Economics and Statistics. У своїй статті професор розглядає присутність єврейських громад в містах Італії в епоху Відродження.
У 1503 році в її південних містах почалися утиски єврейських громад, тому євреї були змушені мігрувати на північ. На півночі країни, міста якої залишалася або під французьким контролем або як незалежні міста-держави, євреї мали можливість залишитися. Тут єврейські громади створили перші кредитні організації на прикордонних із сучасною Францією територіях. Банки сприяли ефективному розподілу фінансових ресурсів і економічному зростанню.
На думку Паскалі відтік однією з найбільш економічно активних частин населення привів до істотного розриву в розмірі ВВП двох регіонів. Провівши дослідження, Паскалі підрахував, що якби євреї не були вигнані з південної частини країни, ВВП на півдні Італії було б на 7% вище.
Професор упевнений, що вигнання євреїв може пояснити, принаймні 10 відсотків від різниці в доходах північній і південній Італії, яке має місце в даний час.
До своїх висновків фахівець прийшов, вивчаючи демографічні матеріали епохи Відродження і історичні дані про зміну релігійної доктрини Римсько-католицької церкви.