25 січня — Тетянин день

тетяна

 

 


Тетянин день — церковне свято, що почитає римську мученицю Тетяну, яка віддала життя за віру в Христа.

12 січня (за старим стилем) 1775 імператриця Єлизавета Петрівна схвалила і підписала указ про заснування першого російського університету. Ідея «про заснування Московського університету» належала вченому М.В. Ломоносову і графу І.І. Шувалову. Як кажуть, що Шувалов спеціально вибрав саме цей день — день іменин своєї матері Тетяни Петрівни, а підписаний царицею указ хотів піднести їй у подарунок. А ось День студента є одним з найулюбленіших для сучасної молоді.

Традиції свята

Як правило в цей день ставлять свічки за успіхи в навчанні. Мучениці Тетяни моляться в скрутному вченні і освіті; святителю Саві моляться при різних недугах; іконі Божої Матері «Годувальниця» моляться про допомогу при пологах, про годування молоком, при нестачі материнського молока, а також про здоров’я немовлят. Вважалося, що списки з ікони «Акафістна» захищають будинок від пожежі.

У цей день пекли хлібну хлібину у вигляді сонця, запрошуючи світило скоріше повернутися до людей. Такі короваї їли всією сім’єю, щоб кожному дістався «шматочок сонця».

У цей день дівчата майстрували невеликі кісточки з ганчірок і пір’я. Вважалося, що якщо таку метелочкой непомітно покласти в бабин кут в будинку бажаного хлопця, то хлопець вже точно на ній одружується, а їх спільне життя буде довгим і щасливим.

За повір’ям, жінка, яка народилася в цей день, буде гарною господинею: «Тетяна і коровай пече, і доріжки по річці б’є, і хоровод веде».

Так само 25 січня студенти влаштовують гучне і веселе свято. До речі, здавна в цей день квартальні навіть надзвичайно нетверезих студентів не чіпали. А якщо і наближалися, то козиряли і довідувалися: «Чи не потребує пан студент в допомозі ?».

Андрей

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.