Найдосвідченіший футбольний тренер Приірпіння — Валентин Лисов у рубриці «Наші тренери»

Пропонуємо вашій увазі матеріал Володимира Коскіна, який представлений  у рубриці  «Наші тренери»,  де мова піде про  «Батька футболу Ірпеня», найдосвідченішого тренера нашого Приірпіння — Валентина Лисова, який вже майже півстоліття виховує юнних футболістів у нашому рідному місті Ірпені.

про знакові спортивно-педагогічні постаті, які великою мірою є обличчям певних видів спорту в Ірпені, наприклад, волейбол – це тренер Людмила Вдовіна, регбі – це тренер Леонід Денбновецький.  А от футбол в Ірпені уособлює 72-річний Валентин Лисов.

Він виріс на Донбасі. Футбольну школу отримував в луганській команді «Трудові резерви» (згодом «Зоря»). Грав у чемпіонаті Радянського Союзу. Якось арбітр міжнародної категорії Микола Кірсанов, викладач вишу, після успішної гри в Донецьку, запропонував: вступай до Київського інституту фізкультури. Лисов так і зробив. Після отримання вищої освіти грав у команді в Сумах. Потім було спортивне життя в Казахстані.

Якось випадково зустрічає друга, той каже: «Знаєш, є таке чудове місто Ірпінь під Києвом. Приїжджай — подивися!». Поїхав — сподобалося. Директор ДЮСШ Володимир Ярошенко добре прийняв. Але тоді відкрити футбольне відділення було складно. Компартія все контролювала. Директор сказав: «Побудеш завучем. І футбол підпільно вестимеш». Директор придивлявся. Через два роки сказав: «Все, вперед!». До речі, це Володимир Ярошенко побудував спортшколу. То була дивовижна людина неймовірної працьовитості.

В.Лисов зробив набір і команда відразу взяла участь в чемпіонаті Києва. П’ятнадцять сезонів грали за завод «Червоний екскаватор». Чому так? В області були дуже слабкі команди. А Київ — хороший спортивний полігон. Перший ірпінській набір Лисова — хлопчаки 1959 року народження дійшли до фіналу чемпіонату Києва, грали проти гравців, які потім потрапили у вищу лігу. Рівень був дуже високий. Трьох його вихованців відразу взяли в спортивний інтернат. Льоня Походенко, центральний захисник, згодом став чемпіоном Союзу.

Ось так і закрутилося. Була добра база: стадіон, шість роздягалень (нині це стадіон «Чемпіон»). Ірпінці почали грати в чемпіонаті України серед груп підготовки при командах першої та вищої ліг. У зоні були київське «Динамо», спортивний інтернат, грали проти вихованців знаменитих футболістів-тренерів Онищенка, Бишовця, Леонідова…

Валерій Лобановський тим часом створив у місті Ірпінь команду «Динамо», що виступала в другій лізі. Цю роботу поклав на обдарованого Віктора Каневського. Ірпінці стали співпрацювати з ним, адже поруч з командою майстрів було створено ще команду «Динамо» Ірпінь, основу якої якраз складали вихованці ірпінської ДЮСШ. Відбувалося слушне перетікання гравців двох команд.
На сьогодні Валентин Петрович Лисов є найстаршим футбольним тренером в Ірпені, в 1970-му відкрив відділення футболу, тренує хлопців 46 років! Всі футбольні традиції складалися за нього. Він працював в тандемі з талановитим тренером Віктором Удаловим. Той нині працює в Бучі. Бучанська команда в минулому сезоні виграла кубок України серед аматорів. Мер Бучі Анатолій Федорук дуже допомагав.

Розквіт співпраці Лисова і Удалова припав на 70-80-ті, тоді економічна ситуація була сприятливою для спорту і команда ірпінської ДЮСШ брала участь в чемпіонаті України серед команд другої, першої і вищої ліги.

15 років вони відповідали за збірну області, брали участь в спартакіадах. Рівень був дуже високий, у 17-18-річних хлопців була пряма дорога в команди майстрів. У той період розвитку ірпінські наставники контактували з тренерами спеціалізованих інтернатів – видатними футболістами Володимиром Киянченком, Віктором Горбачем, Віталієм Хмельницьким, Євгеном Рудаковим.
З випуску спецінтернатів до команд майстрів потрапляло по вісім юнаків і серед них були вихованці ірпінської ДЮСШ. А нині за три роки — один. Спорт через слабку економіку дуже упав. Це ми бачимо і на прикладах команд вищої ліги. А на місцях все навантаження лягло на батьків. Бюджет не підтримує турніри і чемпіонати.

Мене дуже цікавила співпраця Лисова з великим Лобановським. На що Валентин Петрович відповів так:
— Мені пощастило вчитися у Валерія Лобановського, ми неодноразово спілкувалися очі в очі. Я бував на курсах підвищення кваліфікації у нього. Такі люди народжуються, напевно, раз на сто років. Він йшов до успіху дуже важко, Бог винагородив його за всі муки. Лобановський вважав, якщо 50% очок команда привозить з виїзду, вона вже чемпіон. Він поставив футбол на наукову основу. Але наші чинуші як сприймали його? Якщо ти не перший і другий, а третій, значить, це погано. Лобановський з Олімпійських ігор в Монреалі привіз бронзову медаль, йому сказали: «Цього не достатньо».
Зате з київського «Динамо» він зробив видатну команду. З одного боку, він поставив спортивно-тренувальний процес на наукову основу, з іншого боку, він був великим психологом. Для тренера дуже важливо мати психологію переможця, психологію аналітика. Для гравців він був тренером-загадкою в найпозитивнішому сенсі слова.
Помилки у Лобановського, безумовно, були, святих не буває, але зі ста відсотків він міг помилитися на 10-15%, тобто бувало, що він на гравця поставив, а той не виправдав надій, і навпаки, наприклад, він Канчельскіса не сприйняв, а той в «Манчестері» вистрілив. Однак, в основному, показники і передбачення Лобановського приголомшують.
Він зробив революцію у футболі. Раніше вважалося як? Перш за все ігрова практика, робота з м’ячем. А він серце футболіста взяв в руки, тобто керував тонкощами досконально. Звичайно, науковець Віктор Зеленцов і футболіст Олег Базилевич йому допомагали. І взагалі в масштабах Союзу Лобановський мав підтримку, але тільки тоді, коли показав, що він незвичайний тренер. У Дніпропетровську він прийняв команду «Дніпро» і вивів її буквально за два роки на високий рівень, тож Володимир Щербицький сказав: «Негайно забрати його до Києва».
Згодом підтримка першого секретаря КПУ була незмінно великою, досить було показати пальцем на гравця і той опинявся в київському «Динамо». За Колотовим полювала Москва, але Лобановський сказав: «Він повинен бути у нас». І так буквально по кожному гравцеві.
— Валентине Петровичу, а якими є ваші підходи нині?
— Футбол має бути масовим, без цього не може бути професійного футболу. Директор ДЮСШ Володимир Тарасов тримає місто буквально в кулаку: всі школи беруть участь в спартакіадах, особлива увага легкій атлетиці, ігровим видам спорту.
Я веду чотири вікові групи, починаючи з маленьких (2010 р.н) – усього 60 дітей.
— Ви, певно, постійно проводите внутрішню селекцію: цей талановитий, цей — ні.
— Звичайно. Я відразу бачу, хто природжений футболіст, а хто гратиме просто для здоров’я і задоволення. А хтось перейде в інший вид спорту. Футбол дуже універсальний, це і координація рухів, і швидкий біг, стрибки в довжину, сила, витривалість. У мене Анатолій Приплавка з найпершого набору був кандидатом до збірної країни на дистанції 800 метрів. Його питали: «Толю, ти що, легкою атлетикою займався?». — «Ні, я у Валентина Петровича працював на полі…». — «Як? У тебе такі показники!». Футбол зробив його потужним, та й він мав приголомшливий серцевий м’яз.
Мої хлопці в постійному робочому процесі. Мені іноді кажуть: «А ти цього відрахуй. Він слабенький». — «Як відрахувати? Нехай дитина працює». Я беру талановитих на замітку, треную більш посилено, а ці поруч крутяться, я не обмежую їх ні в чому, діти нормально розвиваються. А потім життя всіх ставить на місце. Здача «продукції» коли? У шістнадцять років. У такому віці з’являються гравці в командах класу «Манчестер Юнайдет». При нормальній підготовці сімнадцятирічний може розквітнути. Тому ніякої дискримінації.
Дитину не можна ображати й відривати від радості. Я кажу: «Працюй, ти сам вибереш». Ось, наприклад, мій випускник Євген Варениця, він зараз старший тренер збірної країни з пляжного футболу, майстер спорту міжнародного класу. Готувався до великого футболу, а серцевий м’яз не дозволив. У матчах на чемпіонаті області він просив: «Замініть». Я зазначав: «Женю, у тебе немає серцевої відновлюваності». І він розцвів у футзалі, срібним призером в Європі був; що він з м’ячем витворяв — це фантастика! Тобто просто треба працювати.
Був у нас, пам’ятаю, Черниш, син завуча школи № 4, мав 45-тий розмір ноги. Кажу Григорію Славинському, заслуженому тренеру України: «Гришо, візьми його, перевір». Він подивився, каже: «Та ти що, це ж чистий волейболіст! Ось така кисть!». Минає час, Черниш — кращий в ДЮСШ, в області, в інтернаті, в «Локомотиві»… Якось запитую: «Руслане, ну що, Валентин Петрович мав рацію?».   Те, що бачить тренер-професіонал, не бачать інші, це речі тонкі. Повторюю, не можна говорити: ти такий-сякий. Учень працюй, тренер спостерігай.
— Розкажіть про пригоди у Вашій тренерській практиці.
— Ось давня історія. Телефонують з Черкас. Приїжджайте на турнір. Вирішили добиратися з Києва на «ракеті» по Дніпру до Канева. Стоїть шикарний лайнер, бачу — іноземці, крісла-качалки. Красиво люди відпочивають. На пірсі кажу напарникові Косміну: «Володю, доглянь за дітьми» (ми два склади везли), я піду, швидко квитки оформлю». Повертаюся через півгодини. Підходить міліціонер: «Капітан Іванов. Ви керівник групи?» — «Так. А що сталося?».
Західні німці побачили дітей. Один кинув жуйки на асфальт (вони тоді були екзотикою), а другий, негідник, фотографував дітей, які кинулися їх збирати. Міліціонер мені каже: «Ви розумієте, що ваші діти зробили? Міжнародна ганьба». Я питаю: «А що б ви зробили на місці дитини? У моїй практиці такий випадок вперше». «Що будемо з вами робити?» — «Вирішуйте».
Розійшлися миром.
В готелі я зібрав дітей, кажу: «Вийдіть ті, хто кинувся за жуйкою». Вийшли 16-18 хлопчиків (з 32-ох). Питаю інших: «А ви чому не збирали жуйки? Вони ж такі красиві, смачні». — «Ну хіба можна на землю кидати. Якщо хочеш жуйку подарувати, дай з руки в руку». Отже, я нотацій не читав, хлопчаки самі висновок зробили.
Інший випадок. У Старому Криму відбулась гра. Прийшли в готель, один стоїть біля вікна, другий кидає кеду, перший ухиляється, два скла — навиліт. Довелося шукати будівництво, купувати скло. Питаю у вихованця: «Чому так сталося?». — «Я думав, що точно попаду в нього». — «Тепер за тобою два скла».
В Івано-Франківську дітей поселили чомусь в шикарному люксі. На диван стрибнули три пацани, а четвертий розігнався — і зверху плигнув. Ніжки дивана не витримали і зламалися. Адміністратор приходить, запитує: «Що будемо робити?» — «Ну що робити? Будемо платити ». Діти є діти. Треба терпіти все.
— А яка система заохочень і покарання?
— Має бути пряник і батіг. «Штрафи» такі: стрибки, віджимання, пробіжки. Чисто спортивні навантаження. Бешкети не повинні проходити безслідно, я включаю секундомір і кажу: 15 стрибків. Використовую картки: жовту і червону. Це матеріально, переконливо, до того ж дитина звикає до футбольних правил. Розуміє, що таке добре і що таке погано.
— Але я бачу, що ви доброї душі людина. Чи не сідають на шию?
— Краще бути добрим. Батіг має бути без надмірної суворості. Пряника — побільше. Затискати дитину не варто. Ти задавив — і до неї не достукаєшся. Ми в готель приїжджаємо, діти запросто заходять до мене в номер, без дистанції спілкуємося, чай п’ємо… Я стіну не ставлю: тренер — гравець. Ми маємо бути на рівних. Але система покарання обов’язково повинна бути. Програли гру. Порушили режим. По гарячих слідах — одні емоції. Тож треба зробити паузу. Потім сідаємо, розбір роблю. Напрацьовуються невидимі нитки управління. Ось були у нас теплі відносини, а потім — бум, відсовую їх. Діти: «Чому так?». Я кажу: «А як ви граєте? Про що можна говорити? Поки не виправитеся, дружби не буде». І це спрацьовує, відповідальність зміцнює теплі довірчі стосунки, які залишаються на роки.   У мене море випускників. Хто — у футболі, хто арбітром матчі обслуговує, хто спортивним журналістом працює.
— З якими проблемами стикаєтеся?
— Найбільша проблема –це компетентний дитячий тренер,щоб горів бажанням возитись з маленькими ,ну і звісно інвентарю не вистачає, залів бракує. Населення Ірпеня збільшилося мало не в двічі. Я один веду чотири групи. Мені потрібен хоча б один помічник. Уявіть, турнір граємо двома віковими командами. Це переодягнути, кожному два слова сказати.
Я закликаю: нам треба об’єднуватися. У сина Бєланова у фіскальному університеті дві групи, у сина Заварова – групи в комплексі «Чемпіон». А в чемпіонаті області граємо ми, а вони від цього відходять, до Києва везуть дітей на ігри. Я наголошую: «Ми не проти Києва, але живемо-то в області. Ми повинні всіх найліпших об’єднувати. А виходить лебідь, рак і щука. Незважаючи на те, що в Ірпені створено футбольну федерацію на чолі з Романом Солодаренком. А має бути участь у спільних турнірах.
З’явилася база (стадіон «Чемпіон»), вона для всіх повинна бути, а не тільки для обраних, бо це комунальна власність. А чиновники кажуть директрисі «Чемпіона»: «Заробляйте гроші». Тобто батьки мають щомісяця платити 400-500 гривень за заняття чад. Для багатьох це непідйомна ціна.
А в ДЮСШ діти опановують футбол абсолютно безкоштовно. Якщо ж кудись виїжджаємо, то збираємо гроші на форму, дорогу і проживання.
Ось у січні маємо два футзальні турніри. На різдвяний турнір 8-10 січня (в школі № 3). запросили команди з Києва, Бучі, Обухова. Нагородили дітей, кращих гравців відзначили, медалі, грамоти, солодкий стіл … Свято є свято.
А 21-22 січня граємо обласний турнір.
Потім матчі в дитячій лізі — це вже великий футбол, знову ж таки братимуть участь три різні за віком команди.
…Та не перестаю мріяти про те, щоб в Ірпені знову було дві команди «Динамо».

Володимир КОСКІН

 

 

 

 

Андрей

33 thoughts on “Найдосвідченіший футбольний тренер Приірпіння — Валентин Лисов у рубриці «Наші тренери»

 1. I simply want to mention I am new to weblog and absolutely savored this web blog. More than likely I’m likely to bookmark your site . You absolutely have excellent articles and reviews. Cheers for sharing your blog site.

 2. Some truly good blog posts on this web site, thanks for contribution. «Always aim for achievement, and forget about success.» by Helen Hayes.

 3. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site :).

 4. It¡¦s really a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 5. Real wonderful information can be found on website . «We should be eternally vigilant against attempts to check the expression of opinions that we loathe.» by Oliver Wendell Holmes.

 6. I was recommended this website by means of my cousin. I’m no longer certain whether this post is written via him as nobody else know such designated about my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 7. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop hackers?

 8. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 9. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 10. Spot up for this write-up, I seriously think this fabulous website needs a great deal more consideration. I’ll likely to end up once more to study additional, thank you that info.

 11. Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants way more consideration. I’ll in all probability be again to read way more, thanks for that info.

 12. Thanks for the post. I have generally observed that a majority of people are desirous to lose weight simply because they wish to look slim along with attractive. Having said that, they do not generally realize that there are more benefits for you to losing weight in addition. Doctors claim that fat people are afflicted by a variety of disorders that can be directly attributed to their own excess weight. The great news is that people who are overweight along with suffering from a variety of diseases can help to eliminate the severity of their own illnesses by losing weight. You’ll be able to see a constant but noted improvement in health if even a bit of a amount of losing weight is reached.

 13. I’m writing to let you be aware of of the impressive experience our child encountered checking your blog. She mastered so many things, including how it is like to have a very effective giving style to make many others without problems learn some complicated issues. You really surpassed readers’ expected results. Thanks for presenting the practical, trusted, educational and also unique tips on this topic to Emily.

 14. I’ve learned a few important things via your post. I’d also like to say that there will be a situation where you will get a loan and don’t need a cosigner such as a Fed Student Support Loan. But when you are getting a borrowing arrangement through a common financier then you need to be able to have a co-signer ready to assist you to. The lenders will probably base their own decision on the few factors but the most important will be your credit worthiness. There are some creditors that will in addition look at your job history and determine based on this but in almost all cases it will depend on your report.

 15. Somebody necessarily assist to make seriously posts I would state. That is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the analysis you made to make this particular publish incredible. Excellent job!

 16. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 17. Sapid Agency is a Search Engine Optimization company in New York City that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in NYC and many other local areas. Find more at https://www.sapidagency.com/ @ 145 E 57TH NEW YORK, NY 10022, USA, +1 971 341 5608 USA

 18. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, very nice article.

 19. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888.

 20. I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 21. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 22. I’m still learning from you, but I’m trying to achieve my goals. I definitely love reading all that is written on your website.Keep the stories coming. I enjoyed it!

 23. When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any method you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 24. It is usually the right time to construct some preparations for the near future. I have looked over this posting and if I may just, I wish to suggest you a few enlightening assistance.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.