Сонячний розвідник на краю атмосфери

Міноборони Великобританії замовило сонячний безпілотник, який літає на краю атмосфери. Безпілотник на сонячних батареях, здатний стежити за ворогом, місяцями літаючи на кордоні атмосфери, замовили британські військові. У майбутньому такі апарати зможуть забезпечувати інтернетом важкодоступні райони Землі.

Одним з найбільш незвичайних контрактів, укладених на міжнародному салоні в Сінгапурі, стала закупівля міністерством оборони Великобританії двох унікальних безпілотників, що літають за рахунок енергії сонця. Проводитися безпілотники будуть європейським оборонно-космічною корпорацією Airbus.

20160218085628_Zephyr-8-pic905-895x505-67636


Унікальність їх полягає в тому, що завдяки своїй економічності і легкості літаки здатні виконувати розвідувальні завдання в інтересах військових, перебуваючи в повітрі кілька тижнів. При цьому політ вони можуть здійснювати далеко від поверхні землі — там, куди залітають лише самі висотні літаки (23 км), завдяки чому безпілотники і отримали назву висотних псевдо-супутників Zephyr 8.
Розроблені в Британії літаки повинні нести невелике навантаження масою 5 кілограм, яка буде складатися з камер стеження і засобів зв’язку. Поки міноборони планує придбати для своїх цілей два літака, в далекій перспективі — ще один.

Zephyr_8_under_construction_Airbus_press_pic-980x653

«Зефір» на етапі складання

Попередня модель літаків Zephyr 7 знаменита тим, що ще в 2010 році встановила світовий рекорд за тривалістю безперервного польоту, пролетівши без посадки 14 днів. Оновлений Zephyr має розмах крил 25 метрів, має в два рази більше акумуляторних батарей і на третину легше свого попередника.

Так, 40% маси всього літака, а це приблизно 60 кілограм, доводиться на літій-сірчані акумуляторні батареї, що запасають енергію для обертання двох електромоторів.

Це дозволить безпілотнику виконувати розвідувальні польоти над швидкими атмосферними течіями і залишатися в повітрі місяцями.
Тестові випробування вже показали здатність літака літати на висоті 22 тис. Метрів, отримувати відеозображенням поверхні землі з дозволом 50 сантиметрів і передавати його по каналах зв’язку в режимі реального часу.

В ході таких випробувань було показано, що літак може використовуватися в будь-який час року на широтах не вище 40 паралелі. Це пов’язано з тим, що в зимовий час польоти на великих висотах стають складними, хоча в принципі Zephyr здатний літати з над полюсами Землі, правда — в літній час.

Головне достоїнство сонячних безпілотників — їх довготривале перебування в польоті. Якщо типові безпілотники можуть пролітати над цікавить їх точкою лише раз в 90 хвилин, повертаючись до місця запуску, то Zephyr 8 здатний чергувати над місцевістю місяцями.

Розробники літака сподіваються, що в майбутньому він зможе виконувати не тільки військові завдання, а й цивільні — при виконанні гуманітарних місій, в сільському господарстві, охороні і моніторингу дикої природи, а головне — для зв’язку. Так, подібними розробками вже цікавилися компанії Google і Facebook, які шукають спосіб забезпечення широкосмуговим доступом в інтернет важкодоступних і бідних районів Землі.

Про намір британських військових придбати подібні апарати стало відомо минулої осені. Тоді стало відомо про виділення $ 15,2 млн на розробку «безпілотних апаратів, які літають на краю атмосфери, і дозволяють стежити за противником тижні поспіль, забезпечуючи найважливішою розвідувальною інформацією наші війська».

Ідея створити літак, здатний триматися в повітрі тільки за рахунок енергії, виробленої сонячними батареями, хвилювала уми конструкторів давно. Однак лише відносно недавно, зі створенням ефективних і легких сонячних батарей і таких же акумуляторів в цьому напрямку були досягнуті небувалі успіхи. Головним досягненням, безумовно, стало створення пілотованого літака Solar Impulse, який майже рік тому вперше в світі здійснив кругосвітній переліт з посадками на різних континентах. А минулого літа ще один рекорд тривалості безпосадочного польоту для апарату легше 50 кг встановив швейцарський сонячний дрон вагою 7 кг AtlantikSolar, протримавшись у повітрі 81 годину поспіль.

Андрей

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.