Нові технології + досвід тисячоліття: Як ми будемо вчитися завтра?

Освіта найближчого майбутнього — одна з головних тем Давосу. Яка роль нових технологій в реформування навчання і яких змін чекати.

Нові технології + досвід тисячоліття: Як ми будемо вчитися завтра?

Технології так швидко і радикально змінюють освіту, що ця тема стала однією з ключових тем Давоського форуму 2016. Допомагати змін або стримувати, куди впроваджувати в першу чергу і як, які переваги і які ризики несе цифрова революція освіті? Ми зібрали в одній статті всі ключові теорії і ідеї про майбутнє освіти.

На спеціальній сесії Давоського форуму, присвяченій майбутньому освіти експерти зійшлися з двох основних тез:

По-перше, розвиток технологій безсумнівно вплине на ринок праці. В першу чергу, це стосується нізкопрофессіональной роботи, що не вимагає прийняття комплексних креативних рішень. Це, в свою чергу, спричинить за собою зміну в розподілі благ в світовому суспільстві. Люди, які зможуть підвищити свою професійність і навчитися творчо і швидко вирішувати комплексні завдання, залишаться біля керма і, завдяки новим технологіям, стануть ще більш цінними кадрами. Ті ж, хто не зможе вчасно перебудуватися, залишаться за бортом, без роботи або на низькооплачуваних позиціях. Це саме ймовірний розвиток подій.

По-друге, для того, щоб «не випасти» з технологічного процесу і не залишитися на задвірках соціальних благ, важливо постійно розвиватися і вчитися. Уже зараз це найбільш затребуваний навик для людини. На рівні держав і корпорацій важливо придумати формат навчання людей, який зможе вирішити задачу постійного і актуального розвитку. Крім того, з огляду на зростаючі території військових конфліктів і проблеми біженців в Європі, такий формат навчання повинен бути максимально доступним.

 

DAV344 WEF DAVOS (SUIZA) 26/1/2011.- Los asistentes llegan al centro de congresos durante la primera jornada del Foro Económico Mundial de Davos, cuyo tema central es "Normas compartidas para la nueva realidad", en Suiza, hoy, miércoles 26 de enero de 2011. El evento reúne del 26 al 30 de enero a una treintena jefes de Estado y de Gobierno, directores ejecutivos de las principales empresas globales del mundo y representantes de grupos de la sociedad civil, entre otros. EFE/JEAN CHRISTOPHE BOTT

На порозі революції

Світ ніби зачаївся в очікуванні. Всі розуміють, що зміни вже на порозі, але ніхто точно не знає, який саме якісний перехід чекає нас в найближчому майбутньому. Проблема в тому, що у нас немає розкоші чекати далі, зміни необхідні вже зараз. Як каже СЕО корпорації Infosys доктор Вишал Сіккім: «Прийшов час запитати себе — чи буде система глобального освіти лише чекати і реагувати на те, як на четверту промислову революцію реагує бізнес, або ж система освіти стане одним з основних гравців у формуванні цієї революції. Проактивний підхід зараз — хороша основа майбутнього людства «.

Обговорення в Давосі призвело до усвідомлення важливого факту — ми більше не можемо користуватися обмеженою і закостенілою системою класичної освіти. Вона виробляє навички занадто довго, і левова частка отриманих школярами і студентами знань не знадобиться їм у майбутньому. У той же час, і різко перескочити на якісь нові системи навчання, усім світом ми не можемо. Суспільство повинно виробити свій шлях і свій варіант. Що взяти у старого, і до чого прагнути в новому? Порівняємо і розглянемо плюси і мінуси класичної системи і нових варіантів навчання, пов’язаних з новими технологіями.
Прийшов час запитати себе — чи буде система глобального освіти лише чекати і реагувати на те, як на IV промислову революцію реагує бізнес, або ж система освіти стане одним з основних гравців у формуванні цієї революції.

Традиційна освіта.

Якщо ви хочете розібратися, як сформувалася традиційна система освіти, то треба повернуться на 300 років в найбільшу світову імперію — Британську, розповідає доктор Сугата Мітра, професор технологій освіти з Індії, в виступі на TEDx. Він каже: «уявіть імперію, якій потрібно управляти величезною територією, розкиданими по всій планеті колоніями. І все це без комп’ютерів, телефонів і Інтернету, зберігаючи інформацію на папері і місяцями подорожуючи на кораблях. Але вікторіанці вдалося це зробити. Як? Вони створили всесвітню мережу з людей, вони створили бюрократію «. Щоб така система функціонувала, потрібно було дуже багато людей. І британці створили машину випуску таких людей — школу. Школи випускали людей, які ставали елементом бюрократичної адміністративної системи, кожен елемент має подібні завдання, а значить і функціонує схоже. Звідси бере своє коріння довга традиція, яка «чеше всіх під одну гребінку»: не виділятися, робити як всі — тоді тебе похвалять. Писати, читати і рахувати — основні вимоги, які були важливі 300 років тому. В наслідок, завдяки Першої промислової революції, до них додалися специфічні навички для виробництва, які ще більше посилили потребу в схожих людей з однаковими функціями.

Сьогодні світ змінився — змінився бізнес і наше щоденне життя. Зовсім інші речі необхідні людям в роботі, та й для звичайного життя, щоб обробляти величезні масиви інформацій, потрібні інші навички. А в школах як і раніше запам’ятовування цінується більше, ніж цікавість, пошук нестандартних рішень і креативність.

Як підмітив екс-прем’єр-міністр Великобританії Гордон Браун на сесії Давосу, присвяченій майбутньому освіти, «подивіться на шкільні класи — за винятком деяких деталей, вони такі ж, як і в XIX столітті: парта, дошка, підручник». Є і позитивна сторона традиційного навчання — це вчитель. Гордон Браун: «Якщо запитати людину, хто крім членів сім’ї найсильніше вплинув на нього в дитинстві, часто ви почуєте відповідь:» Учитель «. Є приголомшливі талановиті вчителі, їх багато.» Це найсильніша сторона освіти — носії знань, натхненник, в ідеальній ситуації — лідер і авторитет.

Проблеми онлайн

Досить розмите поки поняття, яке включає нові можливості, що з’явилися з приходом в наше життя Інтернету і нових технологій. Це і специфічні інструменти, які по дрібницях зараз використовують в освіті (спеціальні навчальні комп’ютерні програми, відео-уроки, розсилка домашніх завдань на імейл), і глобальні, Масові відкриті курси дистанційного навчання (MOOCs).

Їх основні плюси — доступність і оперативність. Нам не треба збирати учнів в певному приміщенні, наймати величезний штат вчителів і обслуговуючого персоналу. Пару кліків — і ви проходите онлайн-курс Гарварда. Масові відкриті курси дистанційного навчання допомагають вирішувати важливу проблему традиційної освіти — актуалізувати навчання, давати можливість вивчати саме ті навички, які точно знадобляться людині для бізнесу найближчим часом. На противагу, в чому відірваному від дійсності традиційного утворення.

За даними дослідження «В цифрах» — відкриті масові онлайн-курси в цифрах від Class Central, за минулий рік кількість слухачів онлайн-курсів зросла приблизно вдвічі — до 35 мільйонів студентів. У той же, час, тільки 5-10% слухачів проходять курс до кінця. Більшість дивляться лише вибрані лекції. Частково це пов’язано з тим, що людина вибирає тільки найпотрібніші матеріали, самостійно формуючи власний пул знань. З іншого — часто навчання просто відкладається, тому що немає достатньої зовнішньої мотивації, ніхто не задає домашні завдання, немає того самого вчителя — «натхненника», помічника або суворого контролера. Інша важлива проблема — як ми можемо оцінити якість знань, отриманих онлайн. Зараз немає єдиної системи оцінки та MOOCs не користуються серйозним довірою. Це хороший додатковий інструмент для саморозвитку, але на конкуренцію з традиційними університетськими курсами вони поки не претендують.

Майбутнє вже настало

Всі експерти сходяться — час змін в освіті вже настав. Проблема в тому, що ніхто поки не знає в якій формі вони відбудуться. Є кілька моментів, робота над якими йде вже зараз. Вони дозволять створити базу для трансформації освіти в майбутньому.

— Розширення Інтернет-покриття. Сьогодні 4 мільярди чоловік все ще знаходяться оффлайн. В першу чергу, це стосується найменш розвинених країн і територій, на яких проходять військові дії. Віддалене освіту — непоганий варіант для вирішення проблеми, але важливо забезпечити їм доступ онлайн. Наприклад, в кінці минулого року стало відомо про плани Facebook Inc. забезпечити Інтернетом частина Африканського континенту. У співпраці з французькою компанією Eutelsat Communications, Facebook запустить супутник AMOS-6, який охопить більшу частину Західної, Східної та Південної Африки. Супутник буде запущений в цьому році.

13b71209907b24b940b879c44bcb7783

— Збір точних даних про навчання і глобальна система вимірювання рівня знань. Наша мета — зробити навчання загальнодоступним. Але Європейська криза біженців відкрив і іншу проблему — велика перешкода для включення людей в систему освіти приймаючих країн — повна відсутність документів про те, який рівень освіти вони отримали в своїй рідній країні. Нам необхідно мати цифрову ідентифікація — надійна, перевірена і мобільна, яка зберігає індивідуальну інформацію про людину і може бути використана в будь-яких країнах по всьому світу. Зробити все, щоб освіта, участь у різних ініціативах і практика не були прив’язані до одного установі або країні. У діалог з приводу створення такої «глобальної ідентичності» за допомогою нових технологій вже включилися 61 країна завдяки міжнародній групі The Research and Education FEDerations (REFED). При цьому конфіденційність продовжує залишатися головним каменем спотикання в обговоренні. Перейти до глобальної ідентичності допоможе міжнародний процес обміну інформацією, а робота з великими даними зробить це технічно можливим.

— Який саме мікс традиційного і нового освіти необхідний. Це найважливіше питання, і найнеоднозначніший.

Завдяки новим технологіям розробляються найрізноманітніші сміливі підходи до освіти. Наприклад, доктор Сугата Мітра, професор технологій освіти з Індії, провів глобальне дослідження, яке назвав «Діра в стіні» і прийшов до висновку, що людина — самонавчального істота. 15 років тому він викладав інформатику в Нью Делі. Поруч з його офісом перебували нетрі. Він почав своє дослідження, вирубавши дірку в стіні свого офісу і встановивши там комп’ютер. Він надав доступ до Інтернету дітям, які не мали справу з новими технологіями раніше і не знали англійської. Професор не давав ніяких додаткових інструкцій. Через 8 годин він виявив, що діти навчилися виходити в Інтернет і користуватися іншими програмами.

6a549c82e622b3df22e82a138ea43707

Сугата Мітра повторив цей експеримент багато разів. Складність досліджень поступово росла. У підсумку він задався питанням — чи зможуть діти з невеликої індійського села вивчити курс біотехнології ДНК тільки за допомогою вуличного несанкціонований доступ до системи на англійській мові. Діти нічого не знали про ДНК до початку експерименту, а через два місяці тестування показало 30% знань по предмету. Професор поставив мету довести знання до 50% і по його теорії, для цього дітям потрібен дорослий, який не буде їм нічого пояснювати, але буде співпереживати, хвалити за успіхи і підбадьорювати. І йому це вдалося. Минуло близько 15 років з початку експерименту і сьогодні професор веде глобальний проект «Школа в хмарі», створюючи самоорганізовуватися навчальні простору (SOLE). На його погляд, навчання складається з трьох складових:

Інтернет


Взаємодія. Навчання відбувається в групах по всьому світу.


Похвала і заохочення. Професор активно залучає до віддаленого викладання людей пенсійного віку, використовуючи забавну назву «Хмара бабусь», і формуючи таким чином групу медіаторів, завдання яких — не пояснювати предмети, а ставити правильні питання, які зацікавлять, надихнуть дітей дізнатися більше.

У таких школах не потрібні вчителі на місцях, тільки одна людина, яка відповідає за безпеку дітей. Знання та навички генерують завдяки спілкуванню один з одним, Інтернету і натхненню. Детальніше про дослідження і проект.
Масові онлайн-курси — настільки сильний інструмент, що розвиваються нові технології в будь-якому випадку винесуть його на передові позиції в навчанні, цей процес не потрібно регулювати централізовано. Завдання суспільства і держав — створювати платформу для можливості такого розвитку.

Цей приклад досить екстремальний. Більшість спікерів Економічного форуму в Давосі підтримують більш акуратну позицію з приводу заміни класичної освіти новим. Вони говорять скоріше про важливість дати кваліфікованим викладачам традиційної школи більше можливостей навчання, завдяки новим технологіям. Гордон Браун на сесії про майбутнє освіти сказав: «Я б хотів надати кращі технології вчителям, щоб вони ще більше надихали учнів і студентів». Професор Анант Агарвал, CEO платформи відкритих онлайн-куросв EdX, каже: «Масові онлайн-курси — настільки сильний інструмент, що розвиваються нові технології в будь-якому випадку» винесуть «його на передові позиції в навчанні, цей процес не потрібно регулювати централізовано. Завдання суспільства і держав — створювати платформу для можливості такого розвитку. » Проте, найближчим часом, ми навряд чи побачимо повну заміну традиційної освіти. Онлайн-курси будуть важливим інструментом для розширення можливостей доступу до навчання, і як важливий додатковий спосіб навчання. Також велика роль MOOC в швидкому реагуванні на потреби ринку праці. Для кожної людини — це можливість ефективно і оперативно розвиватися в напрямку, потрібному вже зараз для того, щоб не поступитися новим технологіям своє робоче місце.

Лідери думок в Давосі чітко сформували тезу: «Щоб не стати заручниками технологій, важливо міняти принципи навчання». Поки такий глобальний механізм не відпрацьований, з’являються окремі ідеї, як зробити перехід можливим. Скільки часу знадобиться на формування нового типу навчання — поки складно прогнозувати, але експерти вже говорять про те, що суспільство занадто інертно реагує в сфері освіти на розвиток технологій, що в майбутньому може призвести до глобальної кризи освіти і зльоту показників безробіття.

Андрей

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.