Cьогодні — «Михайлів День»

 

Untitled-3 copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Михайлів день» — день народного календаря східних слов’ян, що співпадає з православним днем ​​пам’яті «Собору архістратига Михаїла», що відзначається 8 (21) листопада, тоді як слов’яни-католики святкують Михайлів день 29 вересня.

«Михайлів день» — веселе і ситне свято, оскільки хліба поки багато, виручені гроші за коноплю і овес, та й роботи основні закінчені». У багатьох слов’янських традиціях день зв’язувався з початком зими

Слов’янські обряди

У православних народів з цим днем ​​не пов’язане ніяких особливих звичаїв, хоча до нього приурочені громадські та сімейні свята, пов’язані з культом предків і роду. У Поліссі відзначали Михайлів день «від грому»: не рубали сокирою, чи не різали ножем, не ткали, щоб Михайло не образився. У Білорусії архангела шанували як управителя природних стихій: грому і вітрів. Дотримувалися заборони на роботу, оскільки вважали Михайла злим (він «даху рве»), а в Слуцькому районі цього дня очікували шквального вітру, який зриває стріхи. Основну спрямованість цього свята у південних слов’ян визначило повір’я, згідно з яким св. Михайло був одним з шести братів-юнаків, що поділили між собою небо, землю і весь світ. Михайлу випало управляти мертвими душами. Тому день його пам’яті святкували «для легкої смерті» (болг. Заради умірачката). У Сербії перед його іконою залишали дари, щоб уникнути хвороб і важкої смерті. Вважалося, що якщо св. Михайло встане біля помираючого, то той одужає, якщо у ніг — помре (серб., Болг). Однак якщо святий стоїть біля узголів’я, але в правій руці у нього меч, а в лівій — яблуко, смерть неминуча (серб.).

У цей день, за народним звичаєм, хвалять дворового. Він вважається молодшим братом домового, але його намагаються задобрити, щоб він залишився жити у дворі і не прислав замість себе лихого.

Для цього після виголошення спеціального змови у дворі проводиться дьогтем смуга, за яку дворового просять не виходити. Ставлять йому вечерю в хліві. Крім того, за звичаєм, між Кузьменко і Михайловим днем ​​справляли «курячі іменини». Для того щоб догодити лихого, будинкового і дворового відразу, вибирали найстарішого і худого півня і іржавим тупою сокирою відсікали йому голову, приносячи в жертву «дрібним бісам».

В інших місцях просили будинкового за худобою доглядати і залишали йому вечерю в хліві.

У Поліссі з цим днем ​​пов’язаний один з календарних поминальних свят — Михайлівські діди (четвер п’ятниця, субота перед Михайловим вдень), для яких готували кутю, переддень, борщ, кисіль та інші страви.

Untitled-4 copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Михаил и Гавриил» / Виктор  Рябченко  / Ирпень  / 

 

Видео:   https://www.youtube.com/watch?v=mIpeNvHTPls

 

 

 

 

 

 

Андрей

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.