У Швейцарії міста майбутнього будують вже сьогодні

new-2000-watts-jpg

Скоротити наполовину споживання енергії і при цьому не відмовлятися від звичного комфорту? Виявляється, це цілком можливо. Принаймні в Швейцарії вже виникають перші міські поселення, повністю відповідають критеріям так званого «2000-ватна суспільства», що розглядається багатьма як перспективного формату, що дозволяє людству перейти до використання екологічно чистих технологій отримання енергії і почати, крім того, по-справжньому економити наявні у нього в розпорядженні енергоресурси.

Зараз в місті Берн, трохи на відшибі, але в зручній близькості від залізниці і швидкісної автомобільної магістралі, зводиться новий житловий квартал «Stöckacker Süd». Сам по собі нічого особливого цей будівельний проект не становить, в останні роки подібного роду житлові райони масово зводяться майже у всіх регіонах країни. Основу району складуть три житлових блоку висотою в п’ять-шість поверхів, з безперервною лінією балконів на фасадній стороні. Введення комплексу в експлуатацію намічене на 2017 рік, після чого місто отримає в своє розпорядження відразу 146 нових квартир.

Нагадаємо, що в Берні і прилеглих передмістях, за різними оцінками, проживають близько 300 тис. чоловік, так що півтори сотні нових квартир для місцевого ринку нерухомості стануть дуже помітним поповненням. Однак найважливіше полягає в даному випадку навіть не в цьому, адже в Берні, на відміну від Цюріха, не кажучи вже про Женеві, ситуація на ринку орендованого житла цілком благополучна. Історичне, можна сказати, значення нового житлового кварталу полягає в тому, що в Берні він стане першим районом, повністю відповідають критеріям так званого «2000-ватна суспільства» (див. Інфобокс для докладної інформації). Вважається, що в майбутньому ці критерії стануть в області житлового будівництва глобально визнаним стандартом.

Так про що ж тут йдеться і що тут такого незвичайного? По-перше, для спорудження будинків будівельники застосовують найпередовіші технології. Так, для приготування бетонних сумішей застосовується цемент, вироблений з перероблених відходів (будівельне сміття). По-друге, квартири і будинки розташовують майже ідеальною термоізоляцією, так що втрати теплової енергії тут обіцяють бути мінімальними, відповідаючи введеному недавно в Швейцарії енергетичного стандарту «Minergie-P-Eco». Будинки, які отримують цей сертифікат, вже зараз відрізняються зниженим споживанням енергії, використанням сучасних, непримусових, систем кондиціонування повітря і застосуванням матеріалів з низьким природним радіаційним фоном.

«Суспільство 2000 Ватів»

У грудні 2015 року 195 країн, які взяли участь в «21-й Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату», узгодили текст нового всеосяжного і юридично обов’язкової угоди по клімату на період після 2020 року.

Центральне місце в цьому документі займає ідея дбайливого, інноватівного і екологічно нейтрального використання енергетичних ресурсів з урахуванням необхідності переведення економіки Землі на рейки стійкого розвитку. Тим самим розігрів атмосфери нашої планети повинен бути обмежений максимально 2 градусами Цельсія в порівнянні з доіндустріальною епохою.

Домогтися цієї мети можна буде тільки за умови скорочення обсягів викидів СО2 в атмосферу до 1 тонни на рік і на душу населення. Як показали розрахунки вчених з Вищої технічної школи Цюріха (ETH Zürich) цей показник еквівалентний рівню споживання первинної енергії в годину і на людину в обсязі 2000 Ватів або 17 тис. КВт⋅ч електроенергії в рік на людину або 1 700 літрів нафти в рік на людину . В даний час в середньому по планеті одна людина споживає 2 500 Ватт енергії в годину.

Це гарантує підвищений рівень комфорту. Однак за все доводиться платити. Так, майбутні мешканці району «Stöckacker Süd» повинні змиритися з тим, що на одну людину тут будуть припадати не більше 60 квадратних метрів житлової площі, що в підземному гаражі будуть передбачені тільки 27 машиномісць, з яких під постійну оренду будуть віддані тільки 15. Та і в цілому, при укладанні договорів оренди квартир в цьому житловому комплексі його власники пріоритет віддаватимуть мешканцям, не пов’язаним з особистим моторизованим транспортом.

З іншого боку, район «Stöckacker Süd» хоче стати в Берні піонером у розвитку так званої «сталої мобільності». Будинки будуть розташовані в безпосередній близькості від зупинок громадського транспорту, який в Швейцарії швидкий, зручний, комфортабельний. У будинках передбачені 510 паркувальних місць для велосипедів — по числу окремих кімнат у всіх трьох споруджуваних будинках.

«Коли ми представляли наш проект, багато говорили, що ми не зможемо знайти орендарів і покупців. Але всього лише через кілька місяців після початку продажів попит на наші квартири набагато перевищив пропозицію », — із задоволенням відзначає Ренато Боміо (Renato Bomio), директор департаменту нерухомості мерії міста Берн, який виступив в рамках цього проекту в ролі підрядника.
Магічна межа у 2000 Ватт

«Stöckacker Süd» є одним з дев’яти будівельних проектів в Швейцарії, що реалізуються на основі стандартів «2000-ватна міста», розроблених вченими Вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich) за підтримки Федерального відомства енергетики Швейцарії (Bundesamt für Energie) і фонду «Trägerverein Energiestadt », що видає відповідні сертифікати відповідності.

В основі концепції «2000-ватна міста» знаходиться положення про те, що стале використання та справедливий розподіл глобальних енергетичних ресурсів можливо лише в тому випадку, якщо споживання енергії на душу населення не перевищить показник 2000 Ватт на годину, що на практиці відповідало б середнім по Швейцарії показниками півстолітньої давності. На думку цюріхських дослідників, ця мета може бути досягнута без істотного зниження звичного рівня комфорту, перш за все, завдяки новим технічним рішенням і вжиття заходів щодо підвищення енергоефективності.

Втім, сьогодні Швейцарії до досягнення цієї мети поки що дуже далеко. На даний момент тільки 2% населення країни живе, використовуючи щонайменше 2000 Ватт енергії в годину. Середній же показник енергоспоживання по країні на одну людину знаходиться зараз на рівні приблизно 5 тис. Ват на годину. Це набагато менше, ніж в Сполучених Штатах Америки, де споживання електроенергії на душу населення перевищує 10 тис. Ватт, але куди більше середніх цифр по країнам Африки (500 Ватт на годину на людину).

Тобто стає видно, що, якщо промислово розвиненим країнам треба буде в майбутньому зробити суттєві заходи з метою скорочення споживання енергії, то у країн, що розвиваються є певний запас зростання. Залишається тільки питання — а звідки взагалі взялася ця цифра 2000 Ватів? Якщо вірити вченим з Цюріха, саме таке енергоспоживання забезпечує збалансовану і комфортне життя, перевищення ж цього кордону якогось якісного стрибка в рівні життя вже не дає.

Ідея 2000-ватна суспільства починає завойовувати все більше прихильників і на міжнародному рівні. Що ж стосується Швейцарії, то в останні роки дана модель поступово перетворилася в орієнтир і стала точкою відліку як для федеральних органів влади, так і майже для всіх кантонів. На даний момент більше ста швейцарських громад та муніципалітетів включили цю модель в тій чи іншій формі в свої стратегії і плани в області переходу до сталого розвитку в галузі енергетики, а в деяких містах, таких, як Цюріх, Цуг і Аарау, такого роду курс отримав навіть пряме схвалення населення за підсумками референдумів.
Переваги для інвесторів

Як виявилося, такого роду девелопенскіе проекти можуть бути досить привабливими і для приватних інвесторів. Принаймні всі дев’ять житлових комплексів, які претендують зараз в Швейцарії на отримання сертифіката відповідності стандартам «2000-ватна суспільства», реалізуються на основі саме державно-приватного партнерства. Виникає питання, в чому ж полягає привабливість таких «лейблів» для інвесторів?

«Одним з факторів є, зокрема, перспектива спрощеного отримання всіх необхідних для будівництва державних дозвільних і правовстановлюючих документів. Крім того, такі проекти зустрічають менший опір з боку місцевих жителів, в разі їх виносу на референдум вони можуть майже напевно розраховувати на підтримку людей », — підкреслює, зокрема, Генріх Гугерлі (Heinrich Gugerli), чиновник, який курирує в Федеральному відомстві енергетики проекти в сфері просування «2000-ватних поселень».

Такої ж думки дотримується і Массімо Гульелметті (Massimo Guglielmetti), директор департаменту нерухомості і капітального будівництва швейцарського національного залізничного концерну SBB. Нагадаємо, що в даний час цей концерн споруджує недалеко від головного вокзалу Люцерна житловий комплекс «Village Rösslimatt». За словами М. Гульелметті, «з точки зору маркетингу сертифікат відповідності критеріям« 2000-ватна суспільства »виявляється вельми корисним як для реклами проекту в місті, так і для залучення заможних клієнтів, в свідомості яких цей сертифікат є ознакою і доказом престижу і високої якості життя ».

Втім, кожен проект підходить до досягнення цієї якості по-різному. На відміну від бернского комплексу «Stöckacker Süd», який буде оснащений власними сонячними батареями і тепловими насосами, енергопостачання кварталу «Village Rösslimatt» буде, зокрема, здійснюватися по трубах з розташованої неподалік теплоелектроцентралі, що використовує теплову енергію вод Фірвальдштетського озера. Тільки на проекті «Village Rösslimatt» швейцарські залізничники зупинятися не збираються.

За наступні 20 років в самому центрі Люцерна на ділянці в 4 га вони мають намір звести справжнє «місто в місті» з житловими будинками, офісами, магазинами, ресторанами і готелями. Паркувальних місць для машин тут спочатку планується небагато, та власне, жителям і не треба буде залежати від приватного автотранспорту, оскільки житлові будинки будуть розташовані в безпосередній близькості від головного вокзалу Люцерна та від зупинок основних видів громадського транспорту. Поруч розташується і офіс компанії, що надає послуги каршерінга (carsharing), тобто короткострокової оренди автомобіля з похвилинною або погодинною оплатою для коротких внутрішньоміських поїздок.
Новий стиль життя?

В кінцевому ж результаті перспективи успішної реалізації ідеї «2000-ватна суспільства» будуть залежати від того, наскільки позитивно поставляться до нього громадяни і якою великою буде їх готовність змінити свій звичний спосіб життя. «Ідея полягає не в тому, щоб змусити всіх стати веганами від архітектури і повністю перекроїти свої звички за новими стандартами. Для нас куди важливіше стимулювати людей вже зараз більш активно міркувати про можливі шляхи зниження енергоспоживання, наприклад, за допомогою використання побутової техніки з більш високим ступенем енергетичної ефективності », — говорить Ренато Боміо.

«Індивідуальна поведінка кожної людини неможливо зафіксувати в договорі. На людей можна впливати тільки опосередковано, за допомогою непрямих стимулів, наприклад, надаючи їм субсидії на користування громадським транспортом. Зрозуміло, що реалізувати концепцію «2000-ватна суспільства» неможливо, якщо постійно ізлішествовать, залишати, наприклад, працює цілодобово телевізор або приймати душ по шість разів на день. З іншого боку, вимагати від людей бути святими ми теж не можемо », — резюмує Генріх Гугерлі.


2000-ватна поселення

У Швейцарії будь-яке місто, селище міського типу або іншого населеного пункту, що відповідає відповідним критеріям, може направити владі клопотання про надання йому статусу «2000-ватна міста».

Офіційні сертифікати видаються фондом «Trägerverein Energiestadt», спеціально з цією метою заснованим швейцарським Федеральним відомством енергетики (Bundesamt für Energie). Мета фонду — сприяти просуванню та впровадженню в Швейцарії екологічно чистих та енергозберігаючих технологій.

На звання «2000-ватна міста» може претендувати населений пункт площею, щонайменше, в один гектар. При цьому також повинні бути дотримані певні критерії, зокрема, в сфері щільності заселення і ступеня мобільності, які тут живуть.

На даний момент в Швейцарії будуються дев’ять житлових районів, які претендують на право називатися «2000-ватним містом» в Цюріху, Берні, Базелі, Люцерні, Ленцбург, Кріенсе, а також в регіоні Пріллі / Рененс (Prilly / Renens) під Лозанною. На даний момент завершено будівництво двох таких житлових районів, протягом 2016 роки відповідні сертифікати повинні отримати і інші сім.

З точки зору Федерального відомства енергетики будівництво «2000-ватних міст» є важливим елементом в програмі реалізації положень національної швейцарської «Енергетичної стратегії — 2050», яка передбачає поетапну відмову від ядерної енергетики і перехід до поновлюваних і екологічно чистих джерел енергії.

Андрей

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.